 |
Postup:
- Toto je také matematické tvorenie. Výroba tohto zásobníka na hádanky, či matematické úlohy precvičí tvorivosť i matematiku. Základ matematického kalendára tvorí filc (farebná plsť). Jednotlivé dni sú vytvorené zo štvorčekov látky (4,5 x 4,5 cm) rôznymi spôsobmi.
- Jeden druh štvorcov má iba fixkou napísaný príklad, ktorého výsledok je adekvátny deň v mesiaci (7, 8, 9, 25, 26, 27, 28, 29, 30).
- Ďalší druh je vytvorený pomocou trblietavých kamienkov, ktoré sú prilepená na štvorci látky (4, 5, 6, 19, 20, 21).
- Štvorce 1, 2, 3 a 31 sú vytvorené tak, že je na poklad prilepené číslo vystrihnuté z látky inej farby a následne je čiernou fixkou vyšrafované.
- Iné vrecúška sú vytvorené ako dva štvorce rozdielnej farby, menší nalepený na väčšom. Vrchný štvorec je rozdelený na 15, alebo na 24 častí a tie sú buď vyšrafované (13, 14, 15), alebo nevyšrafované (22, 23, 24).
- Dva riadky sú vytvorené tak, že na látkové štvorce sú prilepené obdĺžniky z látky inej farby, na ktorých sú napísané čísla. Súčet týchto čísel predstavuje adekvátny deň v mesiaci (10, 11, 12, 16, 17, 18).
- Jednotlivé ozdobené štvorce je potrebné nechať poriadne zaschnúť a potom prišiť z troch strán k filcovému podkladu (aby vzniklo vrecúško), po 15 na jeden filcový podklad veľkosti A4. Pri veľkosti filcu A4, budeme potrebovať dva celé hárky a kúsok.
- Jednotlivé hárky filcu sú k sebe prilepíme tavnou pištoľou a celý kalendár prilepené k závesnému systému (napr. drevenej paličke), tiež tavnou pištoľou.
- V tomto prípade je závesný systém vytvorený z piatich špiliek omotaných povrázkom, ktoré visia na vrkoči z troch kúskov povrázku.
- S použitím väčšieho množstva tvorivého materiálu sa zväčšia aj možnosti tvorenia rôznych zábavných matematických úloh, či iných druhov hádaniek.
- Vzniknutý kalendár môže potom slúžiť, ako zásobáreň zábavných úloh, ktoré deti počas mesiaca riešia.
|